HIF's førstehold vinder 3-2 over Hillerød i coronaåbning
Cheftrænerens start-11'er ses her på taktikbrættet
Efter tre måneders coronapause var HIF’s bedste mandlige fodboldhold torsdag aften tilbage på grønsværen for første gang siden sejren over Bjæverskov den 7. marts. Aftenens opgør stod mod et stærkt Hillerød-mandskab, som ligesom HIF skal spille i serie 1 i efteråret.
Selvom der efter den lange pause nok var en del rust, der skulle bankes af hos begge hold, var det en første lille test på, om vi har niveauet til serie 1.
Efter aftenens resultat at dømme, ser det fornuftigt ud. Jern, Jensen og de 15 spillere tog i hvert fald stikket hjem i aftenens kamp med en 3-2-sejr i en ellers meget lige kamp.
Hillerød viste sig som et hurtigt fremadrettet bekendtskab, som er vant til at score mange mål. Holdet er ligesom Hvalsø coronaoprykkere i serie 1. Det var dog Hvalsø, som styrede store dele af kampen, stod flot og havde held til at lokke dem over i vores højre side for så at angribe dem i venstre. Især i kampens første tyve minutter sad vi på spillet.
De to første kasser blev sat ind af den rutinerede måltyv Jannik, først efter en assist fra Julius og dernæst en assist fra Breiting.
Sejrsmålet blev scoret i det 72. minut af debutanten Emil Malm efter endnu en assist fra Julius. Alle var selvsagt tilfredse med den gode åbning.
Sejren kom endda i hus uden den normale støtte på lægterne fra vores trofaste supportere (med undtagelse af en håndfuld repræsentanter fra Klogehjørnet). Men det bliver heldigvis anderledes i næste kamp, efter at DBU i går har revideret sine coronaretningslinjer, så der igen må være tilskuere til breddeholdenes kampe. De skal bare sidde ned.
Førsteholdets næste kamp bliver mod Herfølge Boldklub på Herfølge stadion torsdag den 18. juni kl. 18.30.
Seneste nyheder
-
SeniorFra chokstart til magtdemonstration – HS1 storsejrer
-
SeniorHIF holder fast i toppen efter sejr over ubesejrede Svogerslev
-
GenereltOptakt: Herresenior 1 spiller hjemme på Hvalsø Stadion på lørdag
-
SeniorHIF tog fortjent sejr i tæt Serie 2-opgør
-
SeniorOptakt: Stor fodboldweekend på Hvalsø Stadion
-
SeniorHvalsø IF i målhumør
-
UngdomPiger på fodboldeventyr i Holland
-
GenereltGræsset åbner for forårssæsonen
-
GenereltGeneralforsamling i HIF
-
GenereltÅrsberetning af formanden for 2025 Hvalsø IF Fodbold
-
GenereltIndkaldelse til generalforsamling 2026
-
GenereltU19-drenge holdt jule- og sæsonafslutning
-
GenereltHerre og dame senior træner og ledere for forår 2026 er ved at være på plads....
-
SeniorHIF slår Vordingborg i overbevisende stil
-
SeniorStor fodboldweekend i Hvalsø
-
SeniorMan tror det er løgn
-
GenereltU19-drenge vinder pokalfight efter stort comeback
-
SeniorKom på stadion i weekenden
-
GenereltFremgang for U19
-
GenereltNye tider for græsset i HIF
-
SeniorTrænere er næsten på plads hos HIF's seniorhold
-
GenereltU19-drenge slutter sæsonen med neglebider-nederlag
-
UngdomUngdomsafslutning i HIF
-
SeniorTilbage i serie 1
-
SeniorHIF taber pokalfinale
-
GenereltHIF-veteraner spiller pokalfinale
-
UngdomU12 drengene åbner forårssæsonen
-
SeniorHIF-veteraner i pokalfinale
-
SeniorHIF slår United
-
UngdomPigefodbold for de yngste
-
GenereltGeneralforsamling 2025 (1)
-
GenereltEndnu et sjællandsmesterskab i Futsal til Hvalsø
-
GenereltU19-drenge slår stærk række 1-modstander
-
SeniorSå ruller bolden igen i Hvalsø IF
-
GenereltHæder til ung HIF-træner

